KOBIETA - WIEDZA - WŁADZA

Moda jest Kobietą

Dziękujemy za udział w wydarzeniu!

8 marca 2016

Kraków, Sukiennice

08 - 22 marca 2016

Muzeum Narodowe w Krakowie Sukiennice

11 kwietnia 2016

Kraków Kijów Centrum

Pasma filmowe

1 kwietnia 2016

Muzeum Narodowe w Krakowie Gmach Główny

01.04.2016 roku Pasma Filmowe ”Być Kobietą”.

W scenerii Muzeum Narodowego w Sali Samurajów zaprezentujemy filmu „Coco Chanel”, połączony z nocnym zwiedzaniem wystawy „Modna i już ! Moda w PRL”.

Film „Coco Chanel” francuskie dzieło biograficzne
w reżyserii Anne Fontaine,  to portret legendarnej ikony mody - Coco Chanel, wizjonerki, rewolucyjnej dyktatorki, istnej "diablicy o ludzkich pragnieniach”, której samotność była równie wielka jak jej sława. To ona pozwoliła kobietom nosić krótkie fryzury, sztuczną biżuterię oraz spodnie. Stworzyła wzór prostej elegancji z nieśmiertelną małą czarną na czele, oraz najbardziej uwodzicielski zapach na świecie Chanel Nr 5. Szokujące przeżycia pozornie chłodnej i żądnej sukcesu kobiety, której najgłębiej skrywaną potrzebą okazała się potrzeba prawdziwej miłości.

Film zostanie poprzedzony zwiedzaniem z przewodnikiem wystawy 
„Modna i już! Moda w PRL” organizowanej  wspólnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Pokazuje, jak trudne i ważne było bycie modną
w PRL-u. Świat mody był dla kobiet miejscem ucieczki przed nieprzychylną rzeczywistością komunistycznego państwa. Polki z determinacją podążały za modą, a inspiracje starały się czerpać przede wszystkim z Zachodu. Kobieta chciała być „Modna i już!”, chociaż w szarej rzeczywistości pustych półek sklepowych nie było to łatwe. Dziesiątki ubiorów zgromadzonych na wystawie dowodzą kreatywności i przedsiębiorczości mieszkanek Polski Ludowej. Dzisiaj te dwie cechy kojarzą się przede wszystkim z businesswoman lub celebrytkami, tymczasem nasze mamy i babki musiały się nimi wykazywać na co dzień. Dzisiejsze zabawy w duchu „oldskulowym” i eksperymenty ze stylem vintage wprowadzają obiekty z tamtej przeszłości do bieżącego krwiobiegu mody i nadają im aktualne znaczenie. Różnorodność ubiorów pokazywana na wystawie „Modna i już! Moda w PRL” jest tak wielka, że współczesne modne kobiety będą mogły pełnymi garściami czerpać z pomysłów swoich starszych koleżanek. Na dowód tego najciekawsze kreacje zaprezentowane zostały we współczesnych stylizacjach na fotografiach stworzonych przez zespół Pracowni Fotograficznej MNK pod kierownictwem Jacka Świderskiego.